top of page
solarporttech web A 01.jpg

Szaldó vagy bruttó elszámolás? Így változik a napelemes elszámolás 2025-ben

ferencborbas

A napelemes rendszerek lehetőséget biztosítanak arra, hogy saját áramot termeljünk, de ha csatlakozunk az elektromos hálózathoz, akkor figyelemmel kell kísérnünk mind a vételezett, mind a visszatáplált energia mennyiségét.

Az elszámolás többféle módon történhet, jelenleg a szaldó elszámolás a legismertebb, de hamarosan a bruttó elszámolás is egyre nagyobb szerepet kap. Nézzük meg, mit jelent ez pontosan, és milyen hatással lehet a fogyasztókra!


Mi az a szaldó elszámolás?

A „szaldó” kifejezés eredetileg az olasz „saldo” szóból származik, amely egy számla kiegyenlítését jelenti. A napelemes rendszerek esetében a szaldó azt mutatja meg, hogy egy adott időszak alatt mennyi energiát vételeztünk a hálózatból, és mennyit tápláltunk vissza. Az egyenleg különbsége alapján történik az elszámolás. A szaldó elszámolásnak két típusa létezik: éves és havi.


Éves szaldó elszámolás

Ebben az esetben az energiafogyasztást és a visszatáplált energiát évente egyszer összesítik. Ha több áramot vettünk fel, mint amennyit visszatápláltunk, a különbözetet ki kell fizetnünk. Ha viszont többletünk keletkezik, a szolgáltató valamilyen formában jóváírja azt.

Ez a módszer rendkívül kedvező a fogyasztóknak, mivel a nyári hónapokban megtermelt többlet energiát a hálózaton keresztül a téli időszakban is felhasználhatják. A szolgáltató számára viszont kevésbé előnyös, mert egész évben biztosítja az infrastruktúrát anélkül, hogy az energia tárolásáért külön bevétele keletkezne.


Havi szaldó elszámolás

A havi elszámolás az éves rendszerhez képest szigorúbb: minden hónapban külön mérik és számolják el a vételezett és visszatáplált áram mennyiségét. Ez a fogyasztók számára kevésbé kedvező, mert nem tudják ingyenesen áthozni a nyáron megtermelt többletet az őszi vagy téli hónapokra. Ugyanakkor van egy előnye is: ha adott hónapban többlet keletkezik, annak ellenértékét a fogyasztó pénzben megkapja.

Összességében a fogyasztók számára az éves szaldó marad a legjobb megoldás, mivel nagyobb rugalmasságot biztosít.


Mit jelent a bruttó elszámolás?

A bruttó elszámolás egy új rendszer, amelyben a vételezett és visszatáplált energiát külön kezelik. Itt nem számít az egyenleg, hanem minden egyes kilowattóra után külön térítést alkalmaznak: a szolgáltató az áramot olcsón veszi át a fogyasztótól (jelenleg kb. 5 Ft/kWh áron), viszont jóval magasabb áron adja vissza neki (jelenlegi tarifák szerint 36 Ft/kWh körül).


Kikre nem vonatkozik a bruttó elszámolás?

Azok a fogyasztók, akik 2023. szeptember 7. előtt jelezték napelemes rendszer telepítésének szándékát, és 2026. január 1-ig beüzemelik a rendszert, továbbra is az éves szaldó elszámolásban maradhatnak az üzembe helyezéstől számított 10 évig. A már havi szaldóban lévő fogyasztók továbbra is fenntarthatják ezt az elszámolási formát.


A bruttó elszámolás működése

A bruttó elszámolás során minden hónapban a fogyasztó számlát kap arról, hogy mennyi energiát vételezett a hálózatból és mennyit táplált vissza. A különbség, hogy a visszatáplált áramért jóval alacsonyabb árat fizetnek, mint amennyiért a fogyasztó áramot vásárol.

Mivel a visszatáplált energia kevésbé kifizetődő ebben a rendszerben, a legtöbb napelemes rendszer tulajdonosának az lesz a célja, hogy minél inkább saját maga használja fel az általa termelt áramot.


Hogyan alakul a szaldó elszámolás 2024-től?

Ahogy fentebb is említettük, akik 2023. szeptember 7. előtt bejelentették igényüket napelemes rendszer telepítésére, és azt 2026-ig beüzemelik, azok 10 évig továbbra is a szaldó elszámolásban maradhatnak. Az új telepítők viszont már automatikusan a bruttó elszámolás szabályai szerint számolnak el.

Ez azt jelenti, hogy a szaldó elszámolás fokozatosan megszűnik, ahogy az utolsó, korábban engedélyezett fogyasztó esetében is lejár a 10 éves időszak.


Érdemes-e még napelemet telepíteni 2024-ben?

Bár az elszámolási rendszerek változnak, a napelemes rendszerek telepítése továbbra is hosszú távon megtérülő befektetés marad. Különösen akkor, ha hibrid rendszert telepítünk, amelyben akkumulátorok segítségével tárolhatjuk a megtermelt energiát, így kevésbé függünk az áramszolgáltatótól.

Nyugaton egyre inkább az önfogyasztásra optimalizált napelemes rendszerek terjednek el, ahol a megtermelt energiát helyben használják fel vagy tárolják. Ha valaki teljes függetlenségre törekszik, érdemes lehet szigetüzemű napelemes rendszert telepíteni, amely a hálózattól teljesen függetlenül működik.

 

  • Az éves szaldó elszámolás a legkedvezőbb a fogyasztóknak, de csak azoknak marad elérhető, akik időben bejelentették a napelem-telepítési szándékukat.

  • A havi szaldó kedvezőtlenebb, mert nincs lehetőség az energia áthozatalára a következő hónapokra.

  • A bruttó elszámolásnál a betáplált és vételezett energia külön kerül elszámolásra, ami anyagilag kevésbé előnyös.

  • Hibrid és szigetüzemű rendszerek jelenthetik a jövőt, ha valaki csökkenteni szeretné a szolgáltatótól való függőségét.


Bár az elszámolási feltételek változnak, a napelemek továbbra is jó befektetést jelentenek, különösen hosszú távon és megfelelő méretezés mellett.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

コメント


bottom of page